Stranger Things kręcono w miejscu kaźni ofiar II Wojny Światowej. Netflix zrobił z niego hotel dla fanów

Stranger Things 4 nagrano w miejscu kaźni ofiar II Wojny Światowej
Baza seriali Filmy i seriale Newsy Newsy Seriale

Część odcinków nowego sezonu Stranger Things kręcona była w litewskim więzieniu, w którym Żydzi, Polacy i Romowie cierpieli w trakcie Holokaustu. Teraz zrobiono z niego hotel dla fanów serialu.

Niedawno finał 4. sezonu Stranger Things dostał nowy zwiastun, a fani już nie mogą doczekać się premiery odcinków. I nie ma się co dziwić, bo pierwsza część okazała się wielkim hitem. Na tyle wielkim, że niektóre pomysły Netfliksa ściągnęły na firmę uwagę różnych środowisk. Jeden ze szczegółów nie uszedł uwadze Jews and Rroma Against Bigotry, czyli przedstawicieli społeczności Romskiej i Żydowskiej.

Jeszcze przed premierą nowego sezonu było wiadomo, że niektóre sceny nagrane zostaną w litewskim więzieniu w Łukiszkach. Od razu wywołało to szybką reakcję ze strony przedstawicieli środowisk, których przodkowie zginęli w tamtym miejscu. W trakcie II Wojny Światowej miejsce to było wykorzystywane przez Nazistów jako więzienie dla Polaków, Żydów czy Romów.

Twórcy Stranger Things przesadzili?

Od razu pojawiły się głosy, że Netfliks przesadził, korzystając z obiektu z tragiczną historią w takim celu. Jakby tego było mało, nie chodzi tu wyłącznie o nagrywanie popularnego serialu. Lokację przerobiono (wraz z Airbnb) na tymczasowy hotel dla fanów Stranger Things. Za opłatą około 100 euro można tam spędzić noc, zwiedzić cele albo usmażyć sobie gofry. Tak, dobrze czytacie.

Szybko powstała więc petycja, mająca na celu sprowokowanie Netfliksa, Airbnb oraz twórców Stranger Things do wystosowania przeprosin. Choć aktywna jest już dłuższy czas, na ten moment podpisało ją niemal 30 tys. osób. Do zrealizowania zakładanego celu brakuje więc tylko 5 tysięcy podpisów.

My, Żydzi i Romowie, wzywamy Cię do podpisania tej petycji i pociągnięcia Stranger Things i Netflix do odpowiedzialności za wymazywanie Holokaustu. Pieniądze zarobione na tym sezonie powinny zostać zwrócone społecznościom żydowskim i romskim na Litwie jako zadośćuczynienie za szkody wyrządzone przez ten sezon, a Airbnb, Netflix i Stranger Things powinny natychmiast wystosować publiczne przeprosiny z pełnym zrozumieniem, w jaki sposób przyczynia się to do wymazywania ofiar Holokaustu i trwających prześladowań społeczności romskich. Domagamy się także natychmiastowego zamknięcia Airbnb.

– czytamy w petycji

Autorzy petycji zaznaczają również, że osoby przetrzymywane w tym obiekcie poniosły śmierć w zbiorowych egzekucjach w pobliskich Ponarach. Łącznie zginęło około 80 – 100 tys. osób. Co więcej, fani serialu chwalą się w social mediach tatuażami z numerami inspirowanymi serialem. Tego typu „więzienne” tatuaże ochoczo reklamuje również sam Netflix, udostępniając je na swoich profilach.

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons/ Juliux, CC BY-SA 3.0 + logo Stranger Things

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie