Jak będą wyglądały gry na najmocniejszej konsoli na rynku? Porównanie grafiki

Project Scorpio vs Xbox One – o ile lepsza grafika? Zobaczcie sami.

Choć Project Scorpio nie jest już taką tajemnicą jak jeszcze kilka miesięcy temu i poznaliśmy nawet specyfikację techniczną maszyny (przypominamy poniżej), wciąż nie mieliśmy okazji zobaczyć, jak prezentują się gry odpalone na tym potworze i czy w znacznym stopniu różnią się od tego, co oglądamy obecnie na Xbox One.

Oficjalna prezentacja konsoli została zaplanowana na 11 czerwca i zapewne nasycimy się wówczas do syta gameplay’ami i innymi materiałami o Project Scorpio, a póki co możemy spojrzeć na poniższe screeny, które opublikował serwis Windows Central.

Portal zaprezentował różnice w grafice, jakich możemy spodziewać się pomiędzy Xbox One a Project Scorpio. Jak nietrudno się domyślić, są one widoczne już na pierwszy rzut oka!

Czekamy jednak na więcej i przede wszystkim różnice uchwycone w ruchu…

Czy tak będzie wyglądać Project Scorpio? Jest na to spora szansa

Serwis Gamasutra opublikował zdjęcia wersji producenckiej Project Scorpio, na której twórcy gier tworzą swoje produkcje. Często bywa tak, że konsola przeznaczona dla konsumentów jest zbliżona wyglądem do wersji deweloperskiej, zatem całkiem prawdopodobne jest, że tak jak na zdjęciach powyżej i poniżej, będzie prezentować się Scorpio. Tym bardziej, że deweloperska wersja Xboksa One S nie odbiegała wyglądem od tej zwykłej dostępnej w sklepach (porównanie poniżej).

Project Scorpio dla producentów jest nieco mocniejszy od zwykłego Project Scorpio, przede wszystkim chodzi o procesor. Wszystko przez to, że gry są skalowane w dół w trakcie procesu tworzenia – to naturalna sprawa. Ponadto sprzęt dla deweloperów ma 2x więcej pamięci RAM.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie na którym widać Project Scorpio w wersji dla deweloperów (konsola na pierwszym planie) oraz pozostałe konsole marki Xbox w wersji zwykłej i deweloperskiej.

Project Scorpio

Project Scorpio – specyfikacja techniczna

Zespół Digital Foundry serwisu Eurogamer podaje, że Project Scorpio korzysta najprawdopodobniej z dobrze znanych rdzeni Jaguar, a nie Ryzen, jak to wcześniej zakładano. Dzięki temu demo technologiczne bazujące na grze Forza, osiąga 60 klatek na sekundę w natywnym 4K. Co ciekawe, sprzęt jest na tyle wydajny, że jego GPU obciążone jest przy tym tylko w 66,19 procentach.

Sprzęt ma też 12 GB pamięci z czego 8 GB jest dostępne dla producentów gier, reszta dla systemu. Microsoft zdecydował się na zwiększenie pamięci dla systemu, bowiem ten w porównaniu do Xboksa One, generowany jest w natywnym 4K. Dzięki szybszemu dyskowi o pojemności 1 TB, czasy ładowania skróciły się o połowę. Również o taką samą wartość zmniejszono komunikację gry z układem graficznym i procesorem, co także daje większą wydajność.

Co ważne, konsola ma dodatkowe tryby działania dla wyświetlaczy 4K, więc jeśli gra zaoferuje 4K przy 30 klatkach lub 60 klatkach, takie same opcje płynności będą na wyświetlaczach FullHD.

Sporo daje też nowy układ chłodzenia z radiatorem z komorą parową wspierany przez wentylator. W środku znajdziemy też wewnętrzny zasilacz uniwersalny PSU 245 W. Porty pozostają niezmienione w porównaniu z Xboksem One S.

Niestety z prezentacji nie dowiedzieliśmy się, jakie dokładnie gry trafią na Project Scorpio oraz jak wygląda sprzęt. To wszystko Microsoft ujawni dopiero w trakcie tegorocznych targów E3 w Los Angeles, które będą miały miejsce w połowie czerwca tego roku.

Dane techniczne i specyfikacja Scorpio

Digital Foundry opublikowało dane techniczne nowej konsoli Scorpio. Jak nietrudno się domyślić, sprzęt jest znacznie mocniejszy od Xboksa One oraz PlayStation 4 Pro. Pytanie tylko, jak ta moc zostanie przełożona na finalną jakość gier?

Project Scorpio Xbox One PS4 Pro
CPU 8 rdzeni typu x86 2.3GHz 8 rdzeni Jaguar 1.75GHz 8 rdzeni Jaguar 2.1GHz
GPU 40 jednostek 1172MHz 12 GCN jednostek 853MHz (Xbox One S: 914MHz) 36 GCN jednostek 911MHz
Pamięć 12GB GDDR5 8GB DDR3/32MB ESRAM 8GB GDDR5
Przepustowość pamięci 326GB/s DDR3: 68GB/s, ESRAM maksymalnie 204GB/s (Xbox One S: 219GB/s) 218GB/s
Dysk twardy 1TB 2.5-cali 500GB/1TB/2TB 2.5-cali 1TB 2.5-cali
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray Blu-ray (Xbox One S: 4K UHD) Blu-ray

Gry Scorpio

Co do samych gier, lista nie została ujawniona, ale za to wiemy, że mocną stroną sprzętu będzie kompatybilność wsteczna zarówno z Xboksem One jak i Xboksem 360. Na Project Scorpio nie powinno być problemów z uruchomieniem starszych tytułów (chociaż Digital Foundry zaznacz, że mogą być pewne wyjątki). Gry na najnowszym sprzęcie od Microsoftu będą miały wyższą płynność, wyższą rozdzielczość (dynamiczne skalowanie), lepsze filtrowanie tekstur nawet 16x AF oraz szybsze ładowanie, co udało się osiągnąć przez zastosowanie wydajniejszego procesora i dysku.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.