PlayStation 5 – jest trop odnośnie mocy konsoli

Ciekawe, czy nowy sprzęt od Sony sprosta wymaganiom, o jakich mówi studio Polyphony Digital.

Data premiery PlayStation 5, specyfikacja techniczna, cena i pierwsze gry – na takie szczegóły wielu graczy czeka z wypiekami na twarzy. Póki co, Sony skupia się jednak na obecnych PS4 oraz PS4 Pro i według przewidywań, na piątkę poczekamy do 2019 lub 2020 roku.

Podczas gdy nadchodzący Xbox One X (premiera 7 listopada) ma nam zapewnić bezproblemową rozgrywkę w rozdzielczości 4K, PS5 prawdopodobnie nie zadowoli się taką jakością i będzie w stanie pójść o krok dalej.

Może tak wynikać z wypowiedzi dewelopera odpowiedzialnego za Gran Turismo Sport. Kazunori Yamauchi ze studia Polyphony Digital mówił niedawno, że przygotowanie jednego samochodu do nadchodzących wyścigów trwa około 6 miesięcy, wspominając też, że silnik gry posłuży do napędzenia serii na PlayStation 5. Serwis Finder pociągnął temat i uzyskał od dewelopera taką oto odpowiedź (dzięki Gamepur): Sądzę, że nie byłoby problemu z uruchomieniem gry nawet w jakości 8K.

Oczywiście nie znaczy to, że PlayStation 5 będzie celowało w taką rozdzielczość. Możliwe, że po prostu optymalizacja silnika wykorzystanego w Gran Turismo Sport pozwoliłaby na taką jakość. Lecz skoro mówimy o jakości, to zawsze w odniesieniu do jakiegoś sprzętu, konkretnych parametrów, które pozwolą ją osiągnąć. Czyżby zatem Yamauchi sugerował, że moc PS5 pozwoli bez problemu osiągnąć 8K? Sądzicie, że Sony pokusi się o taki skok?

PlayStation 5 ze wsteczną kompatybilnością?

To, że PlayStation 5 powstanie, nie jest żadną tajemnicą. Pytanie tylko, kiedy oraz jakimi możliwościami konsola będzie dysponować. Na ten temat wypowiedział się niedawno analityk Michael Pachter, który w rozmowie z serwisem GamingBolt stwierdził:

Naprawdę lubię Shawna [prezes amerykańskiego oddziału Sony] i nie uważam, by próbował kogoś wprowadzać w błąd. PlayStation 4 Pro jest lepsze z technicznego punktu widzenia niż PS4, więc sądzę, że to jakby pół kroku naprzód w kierunku PlayStation 5. Pozostałe pół kroku będzie prowadziło do PlayStation 5. Jaką mocą może dysponować sprzęt? Z pewnością będzie wspierać 4K. Udźwignie 240 klatek na sekundę? Wspaniale. Najważniejszym pytaniem jest, czy pogramy na PS5 w gry z PlayStation 4 Pro. Sądzę, że nowa konsola będzie w stanie uruchomić tytuły z PS4 Pro. Według mnie, Sony wypuści na rynek konsolę wyposażoną we wsteczną kompatybilność. Wydaje mi się, że Shawn mówił prawdę twierdząc, że na rynek trafi pełnoprawna konsola.

Ciekawe, czy Sony rzeczywiście zdecyduje się na wsteczną kompatybilność w PlayStation 5. Obecnie owa funkcja jest mocno promowana przez Microsoft. Konsola Xbox One umożliwia uruchomienie kilkuset gier z last-gena, a nadchodzący Xbox One X – o wiele mocniejszy, lecz należący do tej samej generacji – naturalnie odpali gry z dzisiejszego XOne.

Sony z kolei niechętnie podchodzi do tematu wstecznej kompatybilności, lecz oczywiście sytuacja może się zmienić.

Premiera PlayStation 5 – kiedy?

Michael Pachter wróży, że na PS5 jeszcze trochę przyjdzie nam poczekać i sprzęt na pewno nie wyląduje w sprzedaży w 2018 roku. Według analityka, PlayStation 5 powinniśmy dostać w swoje ręce w 2019 albo 2020 roku, choć bardziej prawdopodobny wydaje się rok 2019. Dlaczego? Sony obecnie czeka, by rynek nasycił się telewizorami 4K przynajmniej w 50% w USA i w 35% w reszcie świata. Sony ma dobrze obmyślany plan, oni już dobrze wiedzą, co mają robić – odpowiada Pachter.

PlayStation 5 – najpewniej ta technologia zostanie wykorzystana na konsoli

Gran Turismo Sport pojawi się na PlayStation 4 tej jesieni. Prawdopodobna data premiery, która pojawiła się niedawno w PlayStation Magazine UK, to 16 listopada 2017. Warto jednak pamiętać, że termin nie został potwierdzony przez Sony.

Kazunori Yamauchi (prezes Polyphony Digital) podczas rozmowy z serwisem IGN (cytujemy za wccftech) zdradził tymczasem niezłą ciekawostkę odnośnie samochodów, które zobaczymy w nadchodzących wyścigach. Projektant gry pochwalił się, że modele samochodów w GT Sport są niezrównane pod względem szczegółów i będą prawdopodobnie używane w grach na PlayStation 5.

– Modele, które używamy obecnie przy Gran Turismo Sport, prawdopodobnie będą wspierać również kolejną generację, którą zobaczymy po PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Ten poziom danych zapewne pozwoli nam na pracę przez 10 lat. Obecnie poziom szczegółowości tych modeli nie ma sobie równych na całym świecie. Jedynymi modelami, które mogą przewyższać nasze, są modele CAD pochodzące prosto od producentów, lecz ich nie można renderować w czasie rzeczywistym – zaznacza Kazunori Yamauchi.

Szef Polyphony Digital twierdzi, że w przypadku modeli, które mogą poruszać się w czasie rzeczywistym, technologia studia jest obecnie najlepsza na świecie!

Prestiżowy dziennik The Wall Street Journal zapowiada szybkie nadejście PlayStation 5

Pod koniec kwietnia The Wall Street Journal opublikował artykuł (za GameSpot.com), w którym powołując się na badania analityka Damiana Thonga z Macquarie Capital Securities, zwiastuje szybkie nadejście PlayStation 5. Według prognozy, konsola miałaby się ukazać już w drugiej połowie 2018 roku (zdjęcie na górze nie przedstawia oficjalnego modelu PlayStation 5 – jest wyłącznie wizualizacją).

Analiza wcale nie jest pozbawiona sensu. Po pierwsze dlatego, że stoi za nią osoba Damiana Thonga, który idealnie przewidział pojawienie się PlayStation 4 Pro oraz Slim. Analityk zaznacza, że wcześniej Sonypotrzebowało zaledwie 9 miesięcy od momentu pierwszej zapowiedzi PlayStation 4, aby wypuścić gotowy sprzęt do sklepów. PlayStation 5 mogłoby zostać zapowiedziane jeszcze w tym roku, aby przyćmić sklepowy debiut Project Scorpio, które to będzie w sprzedaży pod koniec 2017 roku. Według tej logiki, PS5 byłoby dostępne na rynku w sklepach właśnie w drugiej połowie 2018 roku – około pół roku po premierze Scorpio w sklepach.

Taki plan Sony ma jednak nie tylko zalety, ale i wady. Jeśli japoński producent zdecyduje się na premierę PlayStation 5 już w 2018 roku, z pewnością wpłynie to negatywnie na sprzedaż PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro, które w tej chwili jest najlepiej sprzedającą się konsolą obecnej generacji. Z drugiej strony, Sony bardzo szybko zyskałoby po raz kolejny przewagę technologiczną, dając nacieszyć się Microsoftowi zaledwie kilka miesięcy tytułem producenta z najmocniejszą konsolą na rynku.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 (KOMENTARZ) w “PlayStation 5 – jest trop odnośnie mocy konsoli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: