PlayStation 5 z nową wersją procesora! Jaki on malutki

PlayStation 5 z nową wersją procesora! Jaki on malutki
Newsy PS5

W sieci pojawiły się ciekawe spostrzeżenia odnośnie najnowszej iteracji konsoli PlayStation 5. Chodzi o model z nazwą kodową CFI-1202. Posiada on mniejszy procesor.

W zeszłym miesiącu pisaliśmy, że w Japonii oraz Australii pojawiły się w sprzedaży modele PlayStation 5 CFI-1202. Główna różnica pomiędzy nim a wcześniejszymi wersjami dotyczy wagi. Ale jeśli ktoś zajrzy do środka…

PlayStation 5 – nowa wersja z SoC Oberon Plus

Okazuje się, że najnowsza rewizja PS5 posiada procesor wykonany w innej technologii – donosi serwis Angstronomics. Nie będę zalewał Was wszystkimi technikaliami, po które odsyłam do źródła, i skupię się na najważniejszym.

Wszystko sprowadza się do tego, że najnowsza wersja konsoli PS5 zawiera zaktualizowany SoC wyprodukowany w technologii TSMC 6 nm. Nazwano go Oberon Plus. Jest on w pełni kompatybilny z dotychczasowym układem TSMC 7 nm. Starszy i nowszy SoC posiadają taką samą częstotliwość, zatem i moc obliczeniową. Układy różnią się wielkością.

Nowszy procesor ma rozmiar matrycy poniżej 260 mm2, podczas gdy starszy około 300 mm2. Co wynika z zastosowania nowego chipa? Ano to, że zużywa on mniej energii i nie wymaga aż tak dużego chłodzenia jak poprzedni Oberon.

Zerknijcie na poniższe porównanie, gdzie różnica pomiędzy Oberon a Oberon Plus jest naprawdę widoczna:

6nm Oberon Plus (po lewej) vs. 7nm Oberon (po prawej)

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie