Papcio Chmiel zmarł. Henryk Chmielewski odszedł w wieku 97 lat

0 komentarzy

W wieku 97 lat zmarł Henryk Chmielewski. Papcio Chmiel był twórcą komiksów z serii „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Jaki pierwszy informację o odejściu twórcy przekazał Piotr Kasiński, będący organizatorem Festiwalu Komiksu w Łodzi. Dzisiaj rano artystę pożegnał prezydent Andrzej Duda, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 w Warszawie. W marcu 1943 został żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie znalazł pracę jak rysownik w Świecie Przygód a w późniejszym czasie w Świecie Młodych. W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Słynna seria komiksów, rozpoczęła historia opowiadająca o podróży Tytusa, Romka i A’Tomka w kosmos. Początkowo Świat Młodych nie był zainteresowany pracą autora, ale zmieniło się to gdy rok później ZSRR wystrzelił sputnika w komos.

Papcio Chmiel został nagrodzony: Krzyżem Armii Krajowej, Orderem Uśmiechu, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości czy nagrodą Zasłużony dla komiksu polskiego. Warto również nadmienić, że popularność wykreowanych bohaterów, stała się przyczynkiem do stworzenia filmu traktującego o losach chłopców i pociesznej małpy, jego tytuł to Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń.

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się