Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 komentarz

Oto pierwsze gry z konsolową ekskluzywnością dla Xbox Series X

Wczorajszy pokaz gier na Xbox Series X szału nie zrobił, choć przyniósł ze sobą kilka ciekawych produkcji. Które z nich będą ekskluzywne dla next-gena i, przynajmniej na starcie (a może w ogóle), nie pojawią się na PS5? 

Mówiąc o ekskluzywności mamy oczywiście na myśli wyłączność konsolową, ponieważ gry z Xbox Series X ogramy również na PC. Podczas Inside Xbox zobaczyliśmy ponad 10 gier, lecz jak pewnie zauważyliście, filmiki pokazywały w kilku przypadkach „spodziewaną” jakość na Series X, a nie rzeczywistą rozgrywkę. Było tak np. przy nowych Asasynach, Dirt 5 czy Scorn. Dopisku nie widzieliśmy natomiast np. na zwiastunie polskiej gry The Medium od studia Bloober Team i o niej wypada napisać kilka dodatkowych zdań, ponieważ jest to jeden z tytułów z konsolową ekskluzywnością dla Xbox Series X.

Tylko na Xbox Series X (i PC)

Jeśli przejrzeć wszystkie dostępne obecnie materiały prasowe dotyczące The Medium, nie znajdziemy w nich żadnej wzmianki o PS5. Dodatkowo Bloober Team informuje w komunikacie prasowym, że spółka podpisała umowę z Microsoftem, a przedmiotem umowy jest wydanie nowej, produkowanej przez Spółkę gry ‘The Medium’ (dalej jako „Gra”) na platformach PC oraz Xbox Series X, w specjalnym programie. Polacy dodali przy tym, że prawa autorskie do gry pozostaną w Bloober Team.

Specjalny program? Prawdopodobnie mowa o Xbox Game Pass, gdzie The Medium pojawi się w dniu swojej premiery. Natomiast fakt, że prawa autorskie do gry pozostają w rękach Polaków podpowiada nam, że konsolowa ekskluzywność może być czasowa i prędzej czy później The Medium pojawi się na PlayStation 5.

Przypominamy, że poprzednia gra od Bloober Team, Blair Witch, również była początkowo dostępna tylko na PC oraz Xbox One i dopiero po 3 miesiącach zadebiutowała na PS4. Nie wiadomo jednak, jak długą wyłączność zapewnił sobie Microsoft w przypadku zapowiedzianej gry.

O ekskluzywności The Medium dla sprzętu Microsoftu zapewniają takie źródła jak:

Kolejną grą z konsolową wyłącznością dla Series X będzie Scorn. Podobny los spotka Call of the Sea i strzelankę Second Extinction.

Pamiętajcie, że Microsoft nie wytoczył jeszcze największych dział w postaci gier od deweloperów first party. Wczorajszy pokaz skupiał się jedynie na tytułach od twórców zewnętrznych i nie ma co na tej podstawie oceniać linii startowej dla amerykańskiego next-gena.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się