Oto pierwsze gry z konsolową ekskluzywnością dla Xbox Series X

Wczorajszy pokaz gier na Xbox Series X szału nie zrobił, choć przyniósł ze sobą kilka ciekawych produkcji. Które z nich będą ekskluzywne dla next-gena i, przynajmniej na starcie (a może w ogóle), nie pojawią się na PS5? 

Mówiąc o ekskluzywności mamy oczywiście na myśli wyłączność konsolową, ponieważ gry z Xbox Series X ogramy również na PC. Podczas Inside Xbox zobaczyliśmy ponad 10 gier, lecz jak pewnie zauważyliście, filmiki pokazywały w kilku przypadkach “spodziewaną” jakość na Series X, a nie rzeczywistą rozgrywkę. Było tak np. przy nowych Asasynach, Dirt 5 czy Scorn. Dopisku nie widzieliśmy natomiast np. na zwiastunie polskiej gry The Medium od studia Bloober Team i o niej wypada napisać kilka dodatkowych zdań, ponieważ jest to jeden z tytułów z konsolową ekskluzywnością dla Xbox Series X.

Tylko na Xbox Series X (i PC)

Jeśli przejrzeć wszystkie dostępne obecnie materiały prasowe dotyczące The Medium, nie znajdziemy w nich żadnej wzmianki o PS5. Dodatkowo Bloober Team informuje w komunikacie prasowym, że spółka podpisała umowę z Microsoftem, a przedmiotem umowy jest wydanie nowej, produkowanej przez Spółkę gry ‘The Medium’ (dalej jako „Gra”) na platformach PC oraz Xbox Series X, w specjalnym programie. Polacy dodali przy tym, że prawa autorskie do gry pozostaną w Bloober Team.

Specjalny program? Prawdopodobnie mowa o Xbox Game Pass, gdzie The Medium pojawi się w dniu swojej premiery. Natomiast fakt, że prawa autorskie do gry pozostają w rękach Polaków podpowiada nam, że konsolowa ekskluzywność może być czasowa i prędzej czy później The Medium pojawi się na PlayStation 5.

Przypominamy, że poprzednia gra od Bloober Team, Blair Witch, również była początkowo dostępna tylko na PC oraz Xbox One i dopiero po 3 miesiącach zadebiutowała na PS4. Nie wiadomo jednak, jak długą wyłączność zapewnił sobie Microsoft w przypadku zapowiedzianej gry.

O ekskluzywności The Medium dla sprzętu Microsoftu zapewniają takie źródła jak:

Kolejną grą z konsolową wyłącznością dla Series X będzie Scorn. Podobny los spotka Call of the Sea i strzelankę Second Extinction.

Pamiętajcie, że Microsoft nie wytoczył jeszcze największych dział w postaci gier od deweloperów first party. Wczorajszy pokaz skupiał się jedynie na tytułach od twórców zewnętrznych i nie ma co na tej podstawie oceniać linii startowej dla amerykańskiego next-gena.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 (KOMENTARZ) w “Oto pierwsze gry z konsolową ekskluzywnością dla Xbox Series X

  • 9 lipca 2020 at 08:55
    Permalink

    Jest tylko jeden problem. Bloober team od lipca niemal na pewno stanie się własnością Microsoftu więc prawa autorskie nie mają tu nic do rzeczy. Jednakże w przypadku outer worlds też jest to gra Microsoftu lecz i tak została wydana na ps po jakimś czasie. Microsoft jest slasy na kasę więc sprzedaje gry gdzie się da nawet kosztem własnej konsoli

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: