Najciekawsze zapowiedzi gier na 2015 rok. Nasz wybór dla PlayStation 4 oraz PS Vita

To drugie zestawienie redakcji Planety Gracza. Przyszła kolej na platformy Sony.

Patrząc na kalendarz premier na PlayStation 4 można odnieść wrażenie, że naprawdę wiele będzie się działo. Sporo gorących gier dostaniemy już w pierwszym kwartale 2015 roku. Z kolei mnóstwo produkcji, które już teraz można okrzyknąć murowanymi hitami, nie mają jeszcze dokładnej daty premiery. Za przykład niech posłuży chociażby Uncharted 4, które planowane jest w okolicach czerwca (dlatego znalazło się na końcu tekstu). Skupiliśmy się więc na tych grach, które wiemy, że pojawią na pewno w czasie, kiedy producent zapowiada. O ile oczywiście, jak w przypadku Wiedźmina 3, nie nastąpi nagła zmiana planów. Tego już niestety nikt nie może nam zagwarantować.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku PlayStation Vita. Ta konsola już od dwóch lat nie może wygrzebać się z dołka, próżno na nią szukać ekskluzywnych gier. Pozostaje więc przebieranie w multiplatformowych produkcjach, indykach lub odświeżonych tytułach sprzed wielu miesięcy.

A zatem zaczynamy! Tradycyjnie jesteśmy też bardzo ciekawi Waszej opinii na temat nadchodzących premier gier w 2015 roku na konsole Sony. Śmiało wypisujcie w komentarzach pod tekstem swoje typy!

Najciekawsze premiery na PlayStation 4

 

1. The Order: 1886


 • Platformy: PS4
 • Data premiery: 20 lutego
 • Producent: Ready At Dawn Studios
 • Wydawca: Sony Computer Entertainment

W zestawieniu nie mogło zabraknąć The Order: 1886. Jest to po pierwsze jedna z niewielu gier, która zostanie wydana w przyszłym roku na wyłączność dla konsoli Sony, a po drugie, po prostu zapowiada się naprawdę nieźle. Przede wszystkim poprzez specyficzny, ciężki klimat. W sieci jest już dostępnych trochę filmików i każdy utrzymany jest niemal w tym samym tonie. Z jednej strony to oczywiście dobrze, bo produkcja zapowiada się na niezwykle spójną, ale z drugiej, czy nie znudzi się zbyt szybko? Przekonamy się już w lutym przyszłego roku.

2. Bloodborne


 • Platformy: PS4
 • Data premiery: marzec 2015
 • Producent: From Software
 • Wydawca: Sony Computer Entertainment

Bloodborne to kolejna gra, która zadebiutuje wyłącznie na PlayStation 4. Posiadacze tej konsoli będą więc mogli w przyszłym roku pochwalić się grami, których próżno będzie szukać na innych platformach. Trzeba jednak zaznaczyć, że Bloodborne to nie będzie produkcja dla każdego. Z pewnością cechować ją będzie bardzo wysoki poziom trudności i dlatego wielu graczy upatruje się w niej duchowego spadkobiercy Dark Souls. Ale to akurat nas nie dziwi. W końcu to ci sami ludzie odpowiadają zarówno za jedną jak i drugą grę. Przygotujcie się więc na to, że nawet walka ze zwykłym szkieletem będzie wyzwaniem na miarę walki z końcowym bossem.

3. Project CARS


 • Platformy: PS4, PC, Xbox One
 • Data premiery: marzec 2015
 • Producent: Slightly Mad Studios
 • Wydawca: Cenega

Konsola bez dobrej gry wyścigowej jest jak wesele bez orkiestry. Nic dziwnego, że ten tytuł musiał znaleźć się w zestawieniu najbardziej wyczekiwanych gier 2015 roku na PlayStatoin 4. Co prawda, na tę grę liczyłem już w tym roku, niestety producent postanowił przesunąć datę premiery. Może to i dobrze. Jeśli Project CARS miałoby być niedopracowane w takim samym stopniu jak wydane ostatnio przez Ubisoft Assassin’s Creed: Unity, czy Far Cry 4, to jednak wolę poczekać na produkt dłuższej, ale mieć go za to w lepszej jakości. Ponadto na Project CARS czekam z utęsknieniem przede wszystkim dlatego, że na konsolę Sony po prostu brakuje dobrych gier wyścigowych. Niektórzy wymienią DriveClub, czy The Crew. Ok, te gry nie są najgorsze i z pewnością warte uwagi, ale to Project CARS zapewni prawdziwie symulacyjny model jazdy, a właśnie czegoś takiego oczekuję od wyścigów nowej generacji. Ponadto nowe Gran Turismo pewnie ukaże się dopiero za 10 lat, więc i tak pozostanie na rynku tylko jeden przedstawiciel gier wyścigowych z prawdziwego zdarzenia.

Najciekawsze premiery na PlayStation Vita

 

1. Resident Evil: Revelations 2


 • Platformy: PS Vita, PC, PS4, PS3, Xbox 360, Xbox One
 • Data premiery: marzec 2015
 • Producent: Capcom
 • Wydawca: Capcom

W przypadku wyboru kilku gier na PlayStation Vita, podobnie jak rok temu, miałem spory problem. Postawiłem więc na gry, które muszą być hitami ze względu na swój rodowód. Tym sposobem na początku proponuję przyjrzeć się Resident Evil: Revelations 2. To gra, która w marcu zmierza na duże konsole, PC i właśnie na PlayStation Vita. Będzie to kontynuacja hitu sprzed ponad dwóch lat, więc mam nadzieję, że sprawi się w przenośnych bojach. Świetne jest to, że w drugiej odsłonie Revelations twórcy stawiają bardziej na przetrwanie niż akcję. Jest więc spora szansa, że powróci klimat znany z pierwszych Residentów. W dodatku w przenośnej wersji. Ja czekam, a Wy?

2. Grim Fandango


 • Platformy: PS Vita, PS4, PC
 • Data premiery: 27 stycznia 2015
 • Producent: Double Fine Productions, Inc.
 • Wydawca: Double Fine Productions, Inc.

Grim Fandango może być dla Was sporą niespodzianką w zestawieniu. Dlaczego zdecydowałem się na ten tytuł? Odpowiedź jest prosta. Gry przygodowe po prostu świetnie sprawdzają się na konsolach przenośnych. Po drugie jest to reedycja naprawdę rewelacyjnej produkcji, która została wydana w 1998 roku. Dostarczyć powinna mnóstwo świetnej zabawy, zwłaszcza jeśli lubicie się trochę pośmiać przed ekranem konsolki.

3. Shovel Knight


 • Platformy: PS Vita, PS4, PS3, PC, Wii U, 3DS
 • Data premiery: 2015
 • Producent: Yacht Club Games
 • Wydawca: Yacht Club Games

W tym przypadku także stawiam na pewniaka – oceny w Metacritic nie pozostawiają złudzeń. Shovel Knight w wersji na PC zebrało średnią ocen na poziomie 85 procent, a na 3DS-a aż 90! Świetny wynik prawda? Niestety jest to jednocześnie produkcja, która może nie przypaść do gustu każdemu. Całość opracowana została w grafice przywodzącej na myśl czasy ZX Spectrum. Ale jeśli lubicie klimaty retro, jest to dla Was pozycja obowiązkowa!

Wielcy nieobecni

Poniżej mamy też trochę filmików z gier, które nie zmieściły się w naszym zestawieniu. Część z nich po prostu nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery, pozostałe to także gry multiplatformowe, a my staraliśmy się w zestawieniu uwzględnić produkcje na wyłączność (wyszło to różnie, ale parafrazując klasyka taką mamy branżę). Tradycyjnie czekamy też na Wasze opinie i komentarze. Na jaką grę w szczególności odkładacie pieniądze na rok 2015?

Uncharted 4: A Thief’s End to jedna z tych gier, na które posiadacze PlayStation 4 z pewnością czekają. Premiera prawdopodobnie już w czerwcu:

Trudno wyobrazić sobie konsolę PlayStation bez Tekkena, więc tym bardziej czekamy na siódmą odsłonę:

Tearaway po raz pierwszy debiutuje na dużej konsoli:

Street Fighter V będzie grą na wyłączność dla PlayStation 4 oraz PC. Ciekawe na jak długo?

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.