Jakub Stremler

Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.

0 komentarzy

Luna to nowa chmura dla graczy. Amazon inwestuje we własną platformę

Amazon Luna to kolejna platforma do rozgrywki w chmurze. Poznaliśmy cenę abonamentu i pierwsze szczegóły odnośnie nowej platformy giganta.

Najwyraźniej Amazon zamierza dalej inwestować w rynek gier wideo. Firma jest już właścicielem między innymi Twitch.tv, a teraz zdecydowała się na spróbowanie sił na rynku cloud gamingu.

Luna – bo tak nazwano nową platformę do gry w chmurze – będzie działać dość podobnie jak konkurencyjna Stadia i xCloud. Comiesięczna opłata, ustalona na czas testów na niecałe 6 dolarów, ma gwarantować dostęp do ponad 100 gier. W skład biblioteki będą wchodzić takie tytuły jak Control, Resident Evil 7, Far Cry 6, Immortals Fenyx Rising, Assassin’s Creed Valhalla, seria metro i wiele innych. Producent zaznacza jednak, że nie wszystkie gry mają być dostępne w dniu startu usługi, a biblioteka będzie stale rozwijana.

Ubisoft ma dostać swój własny „kanał”, który zagwarantuje dostęp do bogatszych wydań gier wydawcy. Firma będzie też udostępniać na nim swoje premierowe tytuły.

Amazon Luna kontroler Planeta Gracza
Kontroler Amazon Luna

Dostępność usługi i wymagania

Amazon Luna będzie dostępna na PC, Fire TV macOS, iOS i nieco później na urządzeniach z systemem Android.

Aby korzystać z usługi musimy posiadać prędkość łącza o wartości pobierania minimum 10 Mb/s i 35 Mb/s jeśli chcemy grać w rozdzielczości 4K, która dostępna będzie dopiero jakiś czas po rozpoczęciu testów. Docelowo platforma ma oferować rozgrywkę w 60 klatkach na sekundę.

Zaprezentowano też specjalny, autorski kontroler Amazon Luna, który nie będzie oczywiście wymagany do rozgrywki. Usługa ma pozwalać na grę przy pomocy DualShock 4, pada od Xbox One i klawiatury oraz myszy.

Zapowiedziano też wsparcie dla Twitch.tv i Alexy, która powinna bezproblemowo pomóc przy uruchamianiu interesujących nas gier.

Datę startu wczesnego dostępu do usługi przewidziano na październik tego roku. Użytkownicy mieszkający w Stanach Zjednoczonych mogą już zgłaszać się do pierwszych testów Luny. Nie wiadomo kiedy platforma będzie dostępna w Polsce i reszcie krajów europejskich. 

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się