Czy iPhone 14 będzie dobry do grania w gry mobilne?

Young boy play video games at home using computer and mobile phone
PG Exclusive Publicystyka

Ostatnio gry mobilne zupełnie zmieniły swoją definicję. Kiedyś „granie na telefonie” ograniczało się do prostych gier pokroju pamiętnego Snake’a lub banalnych gier pisanych w języku Java. Obecnie granie na smartfonie wygląda zupełnie inaczej. Jak do grania mobilnego będzie nadawał się iPhone 14?

Współczesne gry mobilne

Obecnie z przytupem na rynek gier mobilnych wchodzi coraz więcej poważniejszych i pełnoprawnych tytułów. Wystarczy wspomnieć mobilną wersję Diablo lub hit z gatunku Battle Royale ostatnich tygodni, Apex Legends Mobile. Oba te tytułu udowadniają, że są „poważnymi” grami na smartfony, z których płyną wrażenia bardzo zbliżone do ich konsolowych i PC-owych odpowiedników. Biorąc pod uwagę, jak pozytywnie zostały odebrane obie gry, można śmiało stwierdzić, że poważnych tytułów na smartfony będzie przybywać.

Co powinien posiadać dobry telefon do gier?

Pierwszym kryterium, na które powinno zwrócić się uwagę, jest wydajność samego smartfona. Składa się na to: procesor, pamięć RAM oraz szybkość pamięci wewnętrznej. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wyświetlacz, jego rozdzielczość, rozmiar oraz odświeżanie. Na samym końcu powinniśmy zainteresować się pojemnością baterii oraz jakością dźwięku, jaki wydobywa się z głośników. Ważne jest również ich umiejscowienie. Warto jednak pamiętać, że smartfon jest urządzeniem wielofunkcyjnym i o ile wieczorem będzie nam służył jako sprzęt do grania, o tyle w ciągu dnia będzie nam służył między innymi do pracy oraz np. do robienia zdjęć.

iPhone 14 do gier?

Niektórzy producenci mają specjalne linie smartfonów, które są przeznaczone do mobilnego grania. Jednak obecnie Apple nie ma w planach wypuszczenia tak dedykowanego telefonu. iPhone’y od zawsze były jednymi z najbardziej wydajnych telefonów na rynku i po premierze iPhone’a 14 ta tradycja zostanie podtrzymana. iPhone 14 będzie jednym z najlepszych telefonów do gier dla osób, które oprócz grania mobilnego potrzebują korzystać ze swojego urządzenia do innych celów w ciągu dnia.

Dużą przewagą iPhone’a nad konkurencją jest optymalizacja systemu, na którym działa smartfon. Jest to bardzo istotne pod kątem zużycia energii smartfona, kiedy jest on mocno obciążony. Również same gry dostępne bezpośrednio w App Store będą na iPhonie działały przynajmniej dobrze. iPhone 14 jest wyposażony w absolutnie topowy procesor A15 Bionic lub A16 Bionic (w zależności od wybranego modelu z rodziny iPhone’a 14), który jest w absolutnej czołówce, jeśli chodzi o wydajność czipu.

Ekran także jest bardzo mocną stroną nowego iPhone’a. Użycie technologii OLED sprawia, że wyświetlane kolory są żywe, a sam ekran ma wysoką jasność. Modele Pro i Pro Max posiadają wyświetlacz z częstotliwością odświeżania do 120 Hz, co jeszcze bardziej uprzyjemnia wrażenia z rozgrywki.

Warto również pamiętać, że pod względem rozwiązań softwarowych, iPhone’y są zupełnie innymi smartfonami niż androidowa konkurencja. Pomimo mniejszej pamięci RAM, gra będzie działała lepiej niż na teoretycznie mocniejszym telefonie z Androidem.

iPhone’y od zawsze były dobrym wyborem dla mobilnych graczy. W przypadku 14 generacji smartfonów z logo nadgryzionego jabłka ta sytuacja się nie zmieni. Wręcz przeciwnie, decydując się na zakup iPhone’a 14 do gier, możemy być pewni, że przez parę najbliższych lat nie będziemy mieli problemu z płynną rozgrywką w żadnym z oferowanych w App Store tytułów.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Media Expert.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie