Google Stadia – specyfikacja techniczna. Więcej mocy niż w PS4 Pro i Xbox One X razem wziętych

Wczoraj Google przedstawiło swój sposób na granie, który wywołał i entuzjazm, i kręcenie nosem, że to nie wypali. Czas pokaże, a my przyglądamy się specyfikacji technicznej Google Stadia.

Emocje po pokazie Google powoli opadają, a jeśli ominęła Was jakimś cudem wczorajsza prezentacja, wszystkie najważniejsze wiadomości na jej temat zebraliśmy w jednej publikacji w tym miejscu. Google Stadia będzie platformą dla graczy opartą na serwerach w chmurze, a jej moc naprawdę robi wrażenie.

Google Stadia – specyfikacja techniczna

Google Stadia zostanie napędzona przez specjalny układ graficzny od AMD i według zapewnień ze strony Google, dysponuje on mocą na poziomie 10,7 teraflopów. W porównaniu do PS4 Pro oraz Xbox One X mamy zatem większą moc niż w obu tych konsolach razem wziętych. Sprzęt od Sony zapewnia 4,2 teraflopów, a najmocniejsza konsola świata to poziom 6 teraflopów.

Google Stadia używa niestandardowego procesora x86 z 9.5 MB L2+L3 pamięci podręcznej. Na pokładzie znajdziemy wspomniane GPU od AMD o mocy 10.7 TFLOPs, a do tego 16 GB RAM z przepustowością 484 GB/s oraz dysk SSD.

Google Stadia – specyfikacja techniczna

Google zapewnia, że Stadia pozwoli nam pograć w rozdzielczości 4K z HDR przy 60 klatkach animacji na sekundę. Platforma otrzyma również gry na wyłączność. Za sterami nowego działu Stadia Games and Entertainment stoi Jayde Raymond, która pracowała dla EA i Ubisoftu i współtworzyła chociażby Assassin’s Creed. Jak podkreślała wielokrotnie Raymond w trakcie konferencji Google, dedykowane zespoły tworzące gry tylko na Stadię, mają stanowić mocną ofertę dla platformy.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.