Czarny i czerwony DualSense na zdjęciu

Dagmara Kottke

Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.

0 komentarzy

Jak działa DualSense? Filmik Sony wyjaśnia, dlaczego pad jest taki cudowny

Na kanale PlayStation Access na YouTube pojawiło się wideo, które opisuje zasady funkcjonowania technologii DualSense.

DualSense to kontroler, który rewolucjonizuje doświadczenie grania. Świetnie jest czuć krople deszczu czy nawierzchnię toru na własnej skórze. Zapewne niejedna osoba zastanawia się jednak, jak to działa. Sony opublikowało filmik, w którym dyrektor produktu w SIE Toshimasa Aoki i główny projektant z Insomniac Games Mike Daly starają się wyjaśnić mechanizmy funkcjonowania kontrolera.

Jak mówi Toshi Aoki, projektantom DualSense chodziło o zatarcie granicy między graczem a wirtualnym światem. Odbiorca ma bowiem czuć nie pada, tylko grę. Za innowacyjne działanie sprzętu odpowiedzialne są dwa elementy: haptyka i adaptacyjne triggery.

Realistyczne wrażenia sensoryczne produkuje w padzie serwomechanizm z cewką z ruchomym rdzeniem. Toshi Aoki porównuje technologię do głośnika, którego powierzchnia drga w zależności od rodzaju i natężenia dźwięku. I tak jak ma to miejsce w przypadku fal dźwiękowych, także i w DualSense wrażenia dotykowe różnią się natężeniem i rodzajem.

Natomiast jeśli chodzi o drugą rewolucyjną funkcjonalność, czyli adaptacyjne spusty, to już całkiem inna bajka. W DualSense są dwa silniki, które wypychają triggery – a sposób, w jaki kontroler je wypycha, zależy już od danej gry. W zależności od specyfiki produkcji odczuwamy L2 i R2 jak przeciąganą linę, spust pistoletu czy napinany łuk.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się