Diablo 4 – nowe szczegóły. Interfejs, lokalna współpraca, pady na PC i więcej

Blizzard podzielił się solidną garścią nowych informacji dotyczących Diablo 4. Deweloperzy biorą pod uwagę głosy społeczności i starają się brać je pod uwagę, choć nie zawsze się z nami zgadzają.

Blizzard postawił na komunikację z graczami podczas projektowania Diablo 4 i na oficjalnym blogu dewelopera pojawiła się obszerna publikacja, w której Angela Del Priore, główna projektantka interfejsu użytkownika, wyjaśnia, nad czym obecnie pracuje jej zespół.

Deweloper omawia opinie na temat interfejsu, którymi społeczność podzieliła się po prezentacji wersji demonstracyjnej gry i filmików prezentujących Diablo 4.

Diablo 4 – kooperacja, wsparcie dla padów na PC i więcej

Choć twórcy gry starają się spełniać prośby graczy, nie przystali np. na tę dotyczącą rozmiaru ikon przedmiotów w ekwipunkuNie chcemy zakłócać rozgrywki, zmuszając graczy do przestawiania przedmiotów w ekwipunku, więc nie mamy w planach przywrócenia różnych rozmiarów przedmiotów – tłumaczy Blizzard. Zatem, czy to duży topór, czy rękawice, wszystko zajmie tyle samo miejsca.

Wśród uwzględnionych zmian wyliczono:

  • Złagodziliśmy jasność i nasycenie tła ikon oraz dodaliśmy drugorzędne wskazówki graficzne, wskazujące poziom rzadkości przez zdobienie ramek ikony;
  • Zmodyfikowaliśmy układ ekwipunku, dzięki czemu stał się bardziej wyważony;
Diablo 4 – obecna wersja ekwipunku.

Deweloper wspomina również o tym, że zaskakująco duża liczba graczy prosiła o możliwość przypisania głównej umiejętności do jakiegokolwiek innego przycisku niż lewy przycisk myszy, aby móc oddzielić ruch od ataku. Co postanowiono z tym zrobić? Wiele – dostaniemy swobodę przypisania dowolnej zdolności do dowolnego miejsca już od samego początku; możliwa będzie również modyfikacja skrótów klawiszowych wszystkich miejsc na zdolności. Ponadto twórcy umożliwią przypisywanie zdolnościom dowolnych przycisków na kontrolerach.

Sporo głosów dotyczyło też interfejsu jako paska, który w prezentacjach widzieliśmy w lewym dolnym rogu ekranu. Wiele osób uważa, że taki pasek powinien znajdować się na środku ekranu. Blizzard częściowo się z tym zgadza, lecz według twórców im dalej znajdujemy się od ekranu, tym częściej wolimy umiejscowienie paska w lewym rogu. Postanowiono zatem zrobić tak, że na konsolach pasek zostaje w rogu, a na PC do wyboru będzie ustawienie z lewej strony i w centrum.

Kolejnym punktem na liście jest wsparcie dla kontrolerów na PC. Po raz pierwszy w historii gra z serii Diablo jest tworzona równocześnie na komputery PC i konsole, a deweloper postanowił, że również na blaszakach zagramy w Diablo 4 na padzie.

Wsparcie dla kontrolerów nie powinno być czynnikiem ograniczającym złożoność gry. Ta funkcja oznacza tylko, że musimy wziąć pod uwagę więcej ścieżek. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, ale dążymy do tego, by uzyskać naturalny efekt zarówno dla myszy i klawiatury, jak i dla kontrolera – podkreśla Blizzard.

Zespół opracowujący interfejs użytkownika mierzy się również z problemem wyświetlania ekwipunku podczas lokalnej współpracy, która znajdzie się w Diablo 4. Będzie to kooperacja dwuosobowa, ponieważ właśnie z takiej opcji najczęściej korzystano w Diablo 3.

W Diablo 4 postanowiliśmy skupić się na usprawnieniu ulubionej wśród graczy kooperacji dwuosobowej i tak zorganizować ekrany interfejsu progresji, aby można je było otwierać niezależnie od siebie w tym samym momencie – podkreśla deweloper. Jest to odpowiedź na największy zarzut graczy bawiących się w kooperacji przy Reaper of Souls. Odnosił się on do tego, że nie można było nic zrobić, gdy jeden z graczy miał otwarty ekran interfejsu.

 

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.