Poprawa zasięgu domowego WiFi – 10 sposobów

Poprawa zasięgu domowego WiFi – 10 sposobów
Newsy Technologie

Prędkość Twojego internetu spadła i odczuwasz opóźnienia? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć problemów z siecią.

1. Kluczowe jest umieszczenie routera w domu

Aby uzyskać najsilniejszy sygnał, optymalną wydajność i najszerszy obszar zasięgu, umieść router w centralnym miejscu Twojego domu poza ścianami i innymi przeszkodami. Unikaj instalowania routerów w szafie lub na zapleczu.

2. Skróć dystans pomiędzy routerem a urządzeniami

Zbyt duża odległość pomiędzy routerem a laptopem, telefonem lub bezprzewodową drukarką może być problemem. Jeśli masz większy dom, bezprzewodowy sygnał routera może nie dotrzeć do wszystkich obszarów Twojego domu lub podwórka. Dodanie bezprzewodowego extendera zwiększy sygnał bezprzewodowy, prędkość i rozszerzy zasięg na obszary najbardziej oddalone od routera. Jeśli jeszcze nie posiadasz routera możesz wybrać np. inteligentny system WiFi Velop, który na dużej powierzchni sam wskaże Ci optymalne miejsce do umieszczenia modułów i idealnie pokryje każdy kąt Twojego domu.

3. Uaktualnij najnowsze technologie WI-FI

Poprzez rozprzestrzenianie działań domowych urządzeń bezprzewodowych o dużej przepustowości, które np. przesyłają strumieniowo wideo może dojść do przeciążenia sieciowej prędkości. Jeśli u Ciebie tak się zdarza, a Twój router działa w sieci bezprzewodowej A,B,G lub N, rozważ wymianę na nowszą generację. Może to mieć ogromny wpływ na ogólną wydajność sieci bezprzewodowej.

4. Przyjrzyj się Twojemu modemowi oraz pakietowi internetowemu

Swój modem prawdopodobnie masz od czasu instalacji usługodawcy internetowego. Jeśli posiadasz go już dłuższy czas, może warto pomyśleć nad uaktualnieniem? Sprawdź co zawiera Twój pakiet usług, czy Twój plan ma większe prędkości czy jest to podstawowy jaki jest w ofercie. Jeśli regularnie grasz lub oglądasz strumieniowo wideo, prawdopodobnie będziesz chciał uaktualnić swój pakiet. Prędkość routera jest tak duża na ile pozwala mu prędkość wynikająca z planu usługowego Twojego dostawcy Internetu.

5. Zredukuj zakłócenia sieci bezprzewodowej

Sąsiadujące sieci bezprzewodowe, telefony komórkowe, kuchenki mikrofalowe czy elektroniczne nianie dziecięce mogą zakłócać sygnał i spowodować spadek zasięgu. W celu poprawy możesz spróbować przenieść router z dala od tych urządzeń lub zmienić kanał SSID.

6. Oddziel aplikacje ograniczające przepustowość

Strumieniowe przesyłanie wideo czy granie może spowolnić szybkość pasma dla wszystkich pozostałych urządzeń w Twoim domu. Możesz np. wypróbować narzędzie Priorytetyzacji urządzeń w aplikacji Linksys Smart WiFi, aby nadać priorytet Twoim najbardziej potrzebnym aplikacjom i urządzeniom.

7. Zoptymalizuj ustawienia routera i adaptera

Najlepszym połączeniem są routery bezprzewodowe-N z adapterami-N czy routery bezprzewodowe-AC z adapterami-AC. Większość domów posiada jednak mieszankę urządzeń w generacji G,N i AC, które łączą się z siecią. Jeśli jest tak również u Ciebie, zmień tryb sieci bezprzewodowej routera na Mixed. Jeśli posiadasz router dwuzakresowy, to po prostu umieść starsze urządzenia na paśmie 2,5 GHz a nowsze technologicznie na paśmie 5 GHz.

8. Zaktualizuj oprogramowanie

Czasami to przestarzałe oprogramowanie może powodować słabe działanie lub spadek sygnału bezprzewodowego. Ponadto producenci mogą wysyłać bezprzewodowo aktualizacje dzięki aktualizacji oprogramowania urządzenia, a uaktualnienie oprogramowania jest tak proste jak instalacja aktualizacji w smartfonie.

9. Sprawdź bezpieczeństwo sieci

Jeśli ktoś podkrada Ci Twój sygnał WiFi może to spowodować spadek szybkości łącza w sieci domowej i kradzież danych osobowych użytkownika. Nawet jeśli masz zabezpieczenie hasłem, hakerzy nadal mogą włamać się do sieci. Ważne jest, aby używać trybu WEP, WPA lub WPA2, ponieważ tryb zabezpieczeń sieci bezprzewodowej zapewnia prywatność połączenia.

10. Skonfiguruj automatyczny restart

Czy często potrzebujesz ponownie uruchamiać router aby rozwiązać problemy z prędkością lub spadkiem sygnału? Jeśli tak, zaplanuj automatyczny restart w czasie Twojej pracy lub szkoły aby cieszyć się nieprzerwaną komunikacją gdy wrócisz.

Źródło: Linksys

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie