Historia alternatywna II wojny światowej a gry z serii HOI

Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym pojawiło się kilka książek popularnonaukowych, traktujących o alternatywnej wizji dziejów świata. W jaki sposób treści tam zawarte wiążą się z tematyką elektronicznej rozrywki?

Jedną pozycji o której mowa we wstępie, jest praca autora Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck” dotycząca korzyści jakie II RP miałaby wynieść ze współpracy z III Rzeszą. Punkt widzenia zarysowany w tej publikacji z całą pewnością jest bardzo kontrowersyjny, ale jednocześnie skłaniający do refleksji i do spojrzenia z innej pespektywy na wydarzania rozgrywające się w latach 30 XX wieku.

W podobnym duchu utrzymana jest „Rzeczpospolita Zwycięska” Ziemowita Szczerka, ilustrująca odmienny bieg wydarzeń, niż ten znany z września 1939 r. z podręczników historii. Polska w jego fikcyjnym obrazie wygrywa wojnę obronną przy pomocy Francji i Wielkiej Brytanii, stając się europejską potęgą. Na pewno wielu z was zapyta, jaki to ma związek z grami? Okazuje się, że bardzo duży!

Miłośnicy gier komputerowych chcący napisać historię danego kraju na nowo, z powodzeniem mogąs sięgnąć po grę z serii Hearts of Iron czy Europa Universalis. Zastanawiasz się co by było gdyby Hitlerowi udało się pokonać ZSRR w trakcie kampanii Barbarossa, a może interesuje się czy gdyby Japonia nie zaatakowała USA to wojna potoczyłaby się inaczej? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie by się o tym przekonać, wystarczy tylko wrzucić płytkę DVD do napędu:)

Bartłomiej Balcerzak

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

1 (KOMENTARZ) w “Historia alternatywna II wojny światowej a gry z serii HOI

  • Robson
    2 listopada 2013 at 15:05
    Permalink

    Ciekawe, kiedy powstanie gra w której sprawdzimy, co by było, gdyby w Polsce gen. Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego w 81 roku…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ:

0 Shares
Share
+1
Tweet