Brytyjska branża gier odpowiada na Brexit

Brytyjska branża gier odpowiada na Brexit
Newsy Polecamy

Okazuje się, że Brexit może spowodować sporo problemów dla branży na Wyspach. Co to oznacza dla graczy?

Jedni z najważniejszych ludzi z branży gier w Wielkiej Brytanii postanowili wypowiedzieć się na temat przyszłości firm po tym, jak Brexit stał się dzisiaj faktem. Dr Richard Wilson, szef brytyjskiego stowarzyszenia twórców gier TIGA zauważył, że firmy z branży mają wystarczającą ilość finansów, a także korzystają z licznych przywilejów w postaci ulg podatkowych i dofinansowań związanych z działalnością powiązaną z badaniami i rozwojem.

Branża gier jest nastawiona na eksport, 95% studiów eksportuje. Po referendum oraz Brexit, będzie bardzo ważne to, aby wzmacniać tego rodzaju sektory, gdzie w Wielkiej Brytanii jest ogromna konkurencja: przemysł lotniczy, obronny, produkcja, inżynieria, szkolnictwo wyższe, branża twórcza, w tym właśnie sektor gier wideo – komentuje Wilson.

Dla branży gier, szczególnie ważne będzie to, aby decydenci zapewnili firmom dostęp do wystarczającej ilości środków finansowych, ulg podatkowych oraz ochronę praw własności intelektualnej. Ważna będzie także możliwość dostepu do wysoko wykwalifikowanej kadry spoza Wielkiej Brytanii. Wszelkie nowe punkty prawne związane z migracją osób i całym systemem, nie mogą być skomplikowane i uciążliwe, w przeciwnym razie rozrost branży może być powstrzymany – roztacza wizję nad gorszym scenariuszem szef TIGA.

Tymczasem dr Jo Twist, CEO sieci handlowej sprzedającej gry UKIE nie ma wątpliwości, że niepewność polityczna po referendum, będzie miała wpływ na działalność firm z branży gier, ale dodaje, że ważne jest, aby pamiętać o tym, że firmy z Wielkiej Brytanii odniosły już sukces na całym świecie i że kraj ten jest wiodącym eksporterem w gospodarce cyfrowej. Duże doświadczenie branżowych potentatów może ich uratować i pomóc przetrwać trudny okres.

UKIE będzie nadal ciężko pracowało z kolegami w rządzie, aby mieć pewność, że będziemy mieć cały czas jak najlepsze warunki do działalności biznesowej. Będziemy uważnie śledzić rozwój wypadków, jak również będziemy doradzać – komentuje Twist.

Jak widać Brexit będzie miał wpływ nie tylko na zwykłych obywateli Wielkiej Brytanii, ale także przedsiębiorców z różnych branż, w tym tych związanych z grami. Oby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie wpłynęło negatywnie na produkcję konkretnych gier, które powstają w tym kraju.

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij: